Jak rozwija się e-commerce w Polsce?

man holding tablet computer

Podczas pandemii wiele sklepów stacjonarnych musiało przerzucić swoją działalność do internetu. Jak wygląda rynek e- commerce w Polsce? Które branże odnotowały największe wzrosty przychodów ze sprzedaży?

Powstało więcej sklepów online
Prowadzenie sklepów stacjonarnych w czasie pandemii stało się o wiele trudniejsze. Częste otwieranie i zamykanie placówek, konieczność częstego dezynfekowania, a także opłacanie stałych opłat niezależnie od wielkości sprzedaży na pewno wielu właścicielom popsuły krew. Z tego powodu wielu sprzedawców otworzyło swoje sklepy internetowe. W styczniu 2021 roku przybyło 3400 sklepów internetowych, z kolei 1400 zostało wykreślonych z KRS.

Więcej zakupów online
W związku z pandemią koronawirusa wiele sklepów zostało zamkniętych. W tym czasie sporo osób przekonało się do zakupów online, tym bardziej, że sklepy internetowe oferowały korzystne ceny, darmową dostawę oraz możliwość zwrotu zamówionych towarów.

InPost dobrze działa
InPost znacznie poszerzył swoją działalność. Powstało coraz więcej punktów paczkomatu. Według danych z kwietnia 2021 roku w raporcie „Out-of-home delivery in Europe 2021” firma ta posiadała 11 245 paczkomatów.

Allegro prowadzi wśród platform sprzedażowych
Sprzedawcy i klienci często dokonują transakcji na allegro. Platforma ta posiada aż 34 % udziału w polskim rynku e-commerce.

Zobcz produkt: drukarka do paragonów

Najpopularniejsze branże
Według raportów Senuto, największy procent sprzedaży e- commerce zajmuje kategoria tematyczna dom i ogród. Jest to aż 16, 7%. Na drugim miejscu znalazł się Styl i moda, na trzecim natomiast Sztuka i rozrywka. W tych branżach jest najwięcej sklepów internetowych.

Na co Polacy wydają najwięcej w sklepach internetowych?
Najwięcej Polacy wydają na obuwie – średnio 228 zł. Przyczyniło się do tego na pewno zamknięcie sklepów stacjonarnych oraz duży wybór w sklepach internetowych. Ponadto sklepy oferują różne rozmiary oraz możliwość darmowego zwrotu.

Jak Polacy płacą za zakupy online?
Polacy najczęściej wybierają opcję szybkiego przelewu. Dużą popularnością cieszy się także płatność za pobraniem.